Jan.01

کلیسای جامع آخن

Aachen, Germany ,792 to 805
آرشیتکت : نامشخص
سبک معماری : رومانسک
 

 

آخن، میزبان قدیمی‌ترین کلیسای جامع در شمال اروپاکلیسای جامع آخن که اغلب با نام کلیسای جامع امپراتوری (در زبان آلمانی، Kaiserdom) نیز از آن یاد می‌شود، قدیمی‌ترین کلیسای جامع در شمال اروپا است. این کلیسا در سال ۱۹۷۸ به خاطر ارزش تاریخی و معماری آن، به عنوان نخستین محوطه‌های میراثی آلمان، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

کلیسای جامع آخن که اغلب با نام کلیسای جامع امپراتوری (در زبان آلمانی، Kaiserdom) نیز از آن یاد می‌شود، قدیمی‌ترین کلیسای جامع در شمال اروپا است. این کلیسا در سال ۱۹۷۸ به خاطر ارزش تاریخی و معماری آن، به عنوان نخستین محوطه‌های میراثی آلمان، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
آخن غربی‌ترین شهر جمهوری فدرال آلمان است و در مرز این کشور با بلژیک و هلند قرار دارد. در سال ۷۶۸ شارلمانی، امپراتور آلمان، از این شهر دیدن کرد و به آن علاقمند شد و دستور داد برای او قصری در این شهر بسازند. شارلمانی بین سال‌های ۸۰۰ تا ۸۱۴ میلادی (یعنی زمان مرگش) به خاطر استفاده از چشمه‌های آب گرم این شهر، زمستان‌های خود را در آخن می‌گذراند.
امپراتور شارلمانی در سال ۷۸۶ ساخت یک نمازخانه‌ را به عنوان بخشی از قصر خود که بعدها به هسته مرکزی کلیسای جامع آخن تبدیل شد، آغاز کرد. هنگامی که شارلمانی در سال ۸۱۴ میلادی درگذشت، او را در همین کلیسا دفن کردند و استخوان‌های او هنوز در آرامگاه مخصوصی در این کلیسا نگهداری می‌شود.
کلیسای جامع آخن که وقف مریم مقدس شده است، ۴۳ متر طول دارد و ارتفاع سقف آن در کنار دیوارها به ۱۴ متر و در مرکز کلیسا به ۱۸ متر می‌رسد. بنای این کلیسا به شکل یک هشت ضلعی است و بر اساس کلیسای سنت ویتاله در شهر راونای ایتالیا ساخته شده است. بسیاری از مصالح ساختمانی که در ساخت هسته اولیه این کلیسا استفاده شد نیز از ایتالیا به آخن آورده شد.
کلیسای جامع آخن شکل فعلی خود را در طول بیش از هزار سال به دست آورده است. نمازخانه‌ای که کلیسای جامع آخن بعدها حول آن شکل گرفت، در مقایسه با بناهایی که بعداً به ساختمان این کلیسا اضافه شد بسیار کوچک است، اما با این حال در زمان ساخت خود بزرگترین بتای گنبدی ‌شکل شمال سلسله کوه‌های آلپ محسوب می‌شد.
معماری خیره‌کننده کلیسای جامع آخن با آمیزش عناصر گوناگونی از سبک‌های معماری کلاسیک، بیزانسی و آلمانی به وجود آمده و اهمیت تاریخی آن به تاج‌گذاری بیش از ۳۰ پادشاه از سلسله پادشاهان امپراتوری رومی مقدس در آن بین سال‌های ۹۳۶ تا ۱۵۳۱ میلادی برمی‌گردد.
در سال‌های پس از مرگ شارلمانی کلیسای جامع آخن از نظر مذهبی اهمیت بسیاری یافت و برای پذیرایی از خیل عظیم زائرانی که به زیارت این کلیسا می‌آمدند، یک تالار بزرگ شیشه‌ای در ششصدمین سالمرگ شارلمانی به بنای کلیسا اضافه شد. معماری بی‌نظیر این عمارت بلورین، از آن زمان تاکنون مورد ستایش بازدیدکنندگان کلیسای جامع آخن بوده است.
آخرین عمارتی که به بنای کلیسای جامع آخن اضافه شد، یک برج ۷۴ متری است که در سال ۱۸۸۴ میلادی به این کلیسا اضافه شد.
کلیسای جامع آخن در سال ۱۹۷۸، یکی از ۱۲ محوطه‌ای بود که به عنوان نخستین محوطه‌های میراث جهانی در فهرست یونسکو ثبت شدند. این کلیسای جامع همچنین نخستین بنای تاریخی آلمان و یکی از سه مجموعه تاریخی نخست اروپا بود که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت می‌شد.
کلیسای جامع آخن علاوه بر ارزش تاریخی و معماری خود، گنجینه‌ای از آثار هنری و باستانی متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی را در خود جای داده است که از جمله آن‌ها می‌توان از «صلیب لوتر»، «تندیس شارلمانی» و «تابوت سنگی پرسفون» نام برد.
در سال ۱۰۰۰ میلادی، اتوی سوم، پادشاه امپراتوری رومی مقدس، طی مراسمی آرامگاه شارلمانی را گشود. گفته می‌شود جسد شارلمانی تا این زمان در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برده است و روی تخت سلطنتی مرمرین، با لباس پادشاهی و تاج بر سر و کوپال در دست، در حالی که انجیلی روی زانوانش گشوده بوده، قرار داشته است. تابلوی بزرگی از اتو و درباریانش در حالی که مفتون شکوه امپراتور مرده شده‌اند، روی دیوار سالن بزرگ تالار شهر آخن نقاشی شده است.
در سال ۱۱۶۵، فردریک بارباروسا، پادشاه امپراتوری رومی شرقی، بار دیگر آرامگاه شارلمانی را گشود و بقایای شارلمانی را در تابوتی کنده‌کاری شده از جنس مرمر پاروس قرار داد. بقایای شارلمانی تا سال ۱۲۱۵ در همین وضعیت قرار داشتند، تا این که فردریک دوم در این سال بقایای شارلمانی را تابوتی از جنس طلا و نقره قرار داد.
کلیسای جامع آخن در مقایسه با دیگر عمارت‌ها و کلیساهای تاریخی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم آسیب چندانی ندید و از گزند حملات هوایی متفقین در امان ماند.
کلیسای جامع آخن در حال حاضر مهم‌ترین جاذبه توریستی شهر آخن و از نظر اهمیت معماری و تاریخی یکی از مهم‌ترین کلیساهای جامع در اروپا محسوب می‌شود.

Share this Story:
  • facebook
  • twitter
  • gplus

About Elham

Leave a comment